14. 5. 2025
Od žíly k záchraně života: Co se děje s darovanou krví?
Dne 30. 4. 2025 měli žáci druhého ročníku oboru Praktická sestra možnost nahlédnout pod pokličku fungování transfuzního a hematologického oddělení a samotného darování krve. To vše díky exkurzi, během které nás provázela staniční sestra paní Švecová.
Vše začalo příchodem na oddělení, kde jsme se seznámili s různými prospekty pro potencionální dárce, různými pravidly a informacemi, které jsou pro dárce velmi důležité. Následovala prohlídka obou oddělení. Nejdříve jsme zamířili na hematologické oddělení, tam jsme viděli vyšetřovnu i laboratoř, kde probíhá samotná analýza krevních obrazů. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o místních přístrojích, které krev analyzují, a také jsme měli možnost podívat se pomocí mikroskopu na skutečné erytrocyty, leukocyty i trombocyty. Bylo to fascinující!
Následovala prohlídka transfuzního oddělení. Jak už samotný název napovídá, celá exkurze byla zaměřená především na darování krve. Nejdříve jsme nahlédli do místnosti, kde sestřičky evidují a vyšetřují dárce, berou zkušební odběr na další vyšetření a kontrolují vyplněný dotazník. Pokračovali jsme do samotné přípravny pro dárce, kde se dárci chystají na odběr. Nejvíce nás ale zaujalo to, že dárci nesmějí mít během odběru žvýkačku či bonbón, kvůli riziku aspirace. Další místností už byl přímo odběrový sál, kde probíhají samotné odběry. Zde jsme se seznámili se samotným postupem, přístroji, například plazmaferézou a dalšími. Prostředí bylo velice příjemné a informace zajímavé. Následovala místnost, kde byly v chladničkách skladovány vaky s krví, čekající na vyšetření, tzv. nepropuštěné.
Na to navazovalo virologické a imunohematologické vyšetření, kde jsme se seznámili s postupem, přístroji, např. separátorem, různými testy, které se zde provádí (zejména na různá onemocnění jako hepatitida nebo virus HIV). Také jsme mohli vidět např. trombocytovou náplavu na tzv. třepačce, kterou nemocnice nevyrábí, ale kupuje ji, proto jsme měli štěstí, že jsme to mohli vidět. Pozorovali jsme také sestřičku při práci, ta zrovna prováděla testy kompatibility. Následovalo asi to nejlepší z celé exkurze. Po skupinkách jsme se mohli podívat do mrazničky, kde se skladují už hotové transfuzní přípravky, krevní deriváty i plné krve z autotransfuzí v krevních vacích, připravené pro pacienty. I přes velkou zimu to bylo úžasné.
Naši exkurzi jsme zakončili opět v odběrovém sále, kde jsme sestřičce pokládali všemožné dotazy. Někteří si dokonce nechali zkontrolovat žíly, jestli by byly vhodné pro potencionální odběr, či změřit si hladinu hemoglobinu v krvi. Exkurzi to tak ještě více zpestřilo!
Exkurze byla velmi poutavá, díky ní se nám upevnilo učivo právě z této oblasti, měli jsme možnost vidět samotné oddělení v praxi a dozvědět se mnoho zajímavých a nových informací, zejména o samotném darování a o tom, co se s krví děje po odběru. Myslím, že spousta z nás po této exkurzi uvažuje o budoucím darování nebo o profesní kariéře právě zde. Ještě jednou děkujeme staniční sestře i všem ostatním za perfektní a velmi přínosnou exkurzi a těšíme se ve 3. ročníku na praxi!
Michaela Švehlová
žákyně třídy 2.A