Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Praktická sestra

Co byste měli vědět o studijním oboru

Studijní obor Praktická sestra není běžný čtyřletý maturitní obor. Je výjimečný! Umožní vám totiž rychle dospět. Než odmaturujete, odhalíte mnohá tajemství lidského těla i ducha a užasnete nad jejich dokonalostí. Někdy to půjde ztuha, někdy to zabolí, někdy budete vyděšení, někdy překvapení, ale nikdy, nikdy to nebude nuda!

V průběhu studia zažijete výuku všeobecných i odborných předmětů jako je somatologie, klinická propedeutika, ošetřovatelství, první pomoc nebo psychologie. Poprvé uplatníte nabyté znalosti a dovednosti v praxi ve 3. ročníku. Hrdě a s pocitem velké odpovědnosti budete poskytovat nejprve základní ošetřovatelskou péči, než se postupně dopracujete k podávání léků, aplikaci injekcí a k dalším odborným výkonům. V závěru 3. ročníku můžete složit závěrečnou zkoušku v oboru Ošetřovatel.

Maturovat budete z českého jazyka a literatury, z cizího jazyka nebo z matematiky (to bude otázka vaší volby) a ze tří odborných předmětů: ošetřovatelství, psychologie a komunikace a z učební praxe.

Studenti oboru praktická sestra ve vestibulu

 

Jaké bude vaše uplatnění?

Praktická sestra je odborným zdravotnickým pracovníkem. Uplatníte se nejčastěji v nemocnicích, na klinikách nebo v lékařských ambulancích. Vždy budete důležitým členem zdravotnického týmu, nepostradatelným spolupracovníkem lékaře a advokátem pacienta.

Po maturitě můžete pokračovat ve zkráceném studiu oboru Diplomovaná všeobecná sestra na vyšší odborné škole nebo si můžete zvolit některou z mnoha zdravotnických specializací, které se zpravidla studují na vysoké škole v denní nebo kombinované formě studia. Můžete se stát fyzioterapeutem, nutričním terapeutem, zdravotnickým záchranářem, radiologickým laborantem, dentální hygienistkou, porodní asistentkou nebo ergoterapeutem.

Vždy budete užiteční a budete vykonávat smysluplnou práci pro osoby, které vaši pomoc skutečně potřebují. Vaše profesní kariéra bude slibně nastartovaná.

Výuka v odborné učebně

 

Výuka v odborné učebně