Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Historie školy

Pojďme se společně podívat na to, co předcházelo tomu, jak škola vypadá v současnosti. Kdy byla škola založena? Co znamená symbol Florence Nightingalové? A věděli jste, že je se zdravotní školou spjat i Jindřich Spáčil? To a mnohé víc se dozvíte v naší rubrice historie školy.

 

Modlitba sestry Florence Nightingale

Dárce života, dej mi sílu, abych svou práci konala s rozvahou, věrná svému cíli, opatrovat život těch, kteří jsou svěření mé péči. Dej, a se mé rty neposkvrňují zraňujícími slovy. Dej mi jasný zrak, abych viděla dobrotu druhých.

Etapy vývoje I: 1. polovina 20. století

Počátek historie kroměřížského zdravotnického školství spadá již do období těsně před 1. světovou válkou. V této době byla pociťována nutnost zlepšit vzdělanost žen.

Etapy vývoje II: 50. a 60. léta 20. století

Založení Vyšší sociálně zdravotní školy. Po druhé světové válce nastaly změny ve společnosti, změnil se i pohled na zdravotnictví, proto značně vzrostly požadavky na přípravu zdravotnického personálu a tomu se přizpůsobila i...

Etapy vývoje III: 70. a 80. léta 20. století

70. a 80. léta jsou dnes historiky označována jako období tzv. normalizace. Ta se podepsala i na práci školy. V roce 1970 došlo ke změně ředitelky, do funkce nastupuje Liběna Zelingrová, ale už v roce 1973 byla vystřídána Lambertem...

Etapy vývoje IV: 90. léta 20. století po současnost

90. léta ve jménu velkých změn. V září 1990 odchází z pozice ředitele školy Mgr. Lambert Hanzal a na jeho místo je jmenovaná Mgr. Vlasta Smočková. V této době vyvstal problém ohledně budovy školy na Koperníkově ulici. Důvodem byly...

Vedení školy v obodobí od roku 1949 po současnost

Historie školy začíná v roce 1949 s výraznou osobností kroměřížské zdravotnické školy Jindřicha Spáčila.

Osobnost prvního ředitele: Jindřich Spáčil

V roce 2019 jsme si připomněli kulaté výročí narození tohoto významného pedagoga, kulturního a osvětového pracovníka a spisovatele, jehož život byl těsně spjat s Kroměříží.