Třída 1.B návštívila Centrální sterilizaci Kroměřížské nemocnice, a.s.

  • 15. Březen 2017 - 7:46

Třída 1.B návštívila Centrální sterilizaci Kroměřížské nemocnice, a.s.

Nejprve jsme viděli výtah na „špinavý“ materiál, který jezdí přímo z operačních sálů. Dozvěděli jsme se, že CS má tvar do písmene „U“,  a má dvě části – Nesterilní příjem a Sterilní - čistý výdej, do kterého jsme měli příležitost jen nakouknout. Podívali jsme se i do místnosti, kde se sestry připravují na svou práci – hygienický filtr. Dokonce i my jsme se museli vhodně obléknout. Dostali jsme od staniční sestry návleky, empír a ochranný čepec. Mohli jsme projít nečistou částí, ve které byly dvě ultrazvukové myčky, prokládací myčka a velká dokumentace všech postupů. Na stěně visel dezinfekční program.
Pokračovali jsme „hltáním“ zajímavých informací o kontrolách po sterilizaci, sterilizačních přístrojů, skládání vydezinfikovaných nástrojů a materiálu na síta dle rozpisu výkonů na sále. Síta se balí do krepového papíru a netkané textilie nebo do jednorázových obalů, které jsou řádně označené. Dále po zabalení vydezinfikovaného materiálu by měla následovat sterilizace, kterou jsme neměli příležitost vidět, protože nás tlačil čas a sterilizátor se nahříval - probíhala kontrola přístroje před sterilizací. Potom nám staniční sestra ukázala kromě autoklávů také nízkoteplotní sterilizátory. Také jsme si mohli prohlédnout zblízka indikátory na kontrolu proběhlé sterilizace a dokumentaci, kde sestra pečlivě zapisuje veškerou proběhlou sterilizaci.
Všichni jsme žasli nad informacemi, kolika kontrolami projde materiál i sterilizátory a kolik toho musí sestra zaznamenat do dokumentace, aby bylo vše dohledatelné.
Práce na Centrální sterilizaci je velmi důležitá a potřebuje  velkou zodpovědnost. Díky této praktické ukázce jsme zase o něco chytřejší a stále zvědavější poznávat chod naší nemocnice.

Kristýna Rašová, žákyně třídy 1.B

Fotogalerie zde


Související články