Soutěž první pomoci v Dunajské Strede

  • 15. Červen 2016 - 11:46

Ve dnech 7. – 8. 6. 2016 Stredná zdravotnícka škola – EK Dunajská Streda uspořádala celostátní kolo soutěže v poskytování první pomoci , kterého se prvním rokem zúčastnila i naše škola.

V rámci 1. dne jsme absolvovali 3 odborné přednášky obsahující nové poznatky z oblasti intraoseálních infúzí, aplikace a využití AED a praktické ukázky zásahu letecké záchranné služby. Následovaly odborné workshopy a to vše za pomocí odborníků z praxe – slovenských záchranářů. 2. den probíhala praktická soutěž ve starém opuštěném areálu stavařů Gabčíkovo, kde si nejprve družstva po zahájení vylosovala pořadí, ve kterém budou absolvovat jednotlivá stanoviště. Naši školu reprezentovala H. Měrková ze 3.ročníku a K. Holubová s P.Chalupovou z 1.ročníku. Poskytovali první pomoc na 5 různých stanovištích, včetně hromadného neštěstí a předvedly se i v teoretických znalostech formou testu a fyzické zdatnosti. Družstvo zástupců naší školy bylo velmi mladé a nezkušené oproti otřelým bojovníkům ze slovenských škol absolvujících již soutěže v PPP a víceméně nabírali cenné zkušenosti. Leč se velmi snažili, nakonec obsadili 13.místo. 14. místo obsadili přátelé z Maďarska. Velmi překvapivá pro žáky byla jazyková bariéra maďarštiny a slovenštiny, kterou získaly zajímavé zkušenosti v komunikaci a v porozumění vůbec.

Žákyně navštěvují seminář první pomoci pod mým vedením a účastní se praktických ukázek v rámci nácviku první pomoci žáků ZŠ, či jiných akcí pro veřejnost týkající se zmíněné problematiky první pomoci. Okusili si, že je nic nezaskočí, umí zdárně poskytnout první pomoc, přiučili se novým odbornějším způsobům vyšetření a ošetření a obohatili se o neocenitelné zkušenosti využití první pomoci v praxi na autentických nasimulovaných modelových situacích, kdy se setkali s nesrovnalostmi výuky PP různých krajů. Jelikož žákyně 1.ročníku mají studium i aktivity první pomoci před sebou, doufám, že je náročnost soutěže nezaskočila a nadále budou bojovat na poli první pomoci. Přeji hodně úspěchů a radosti z vykonané práce nejen v oblasti PP.

Hana Kovářová, vedoucí semináře první pomoci

Fotogalerie zde


Související články