Celostátní soutěž ve Lhotce u Mělníka

  • 26. Duben 2019 - 12:12

24. – 25. 4. 2019 se vydali žáci z kroužku první pomoci, na Celostátní kolo v první pomoci do Lhotky u Mělníka.

Celá soutěž byla velmi pěkně zorganizovaná. Soutěž začala již ve středu, kdy se čekalo, až se setmí na noční zásah. My jsme přišli na řadu až ve 23:00. Žáci měli za úkol ošetřit ženu v bezvědomí, která měla úraz hlavy, otevřenou zlomeninu předloktí a tepenné krvácení. To vše bylo ztíženo jednak únavou a také právě zmiňovanou noční dobou, kdy museli ošetřovat pouze za světla ,,čelovek“, ale poprali se s tímto úkolem na výbornou.

Další den ještě před obědem jsme vybíhali na přichystaná soutěžní stanoviště. Na prvním stanovišti policie zadržela řidiče, převážejícího imigranty. Byla zde jedna rodící ženy, kdy bylo potřeba resuscitovat novorozené dítě. Dále zde ležely 2 ženy. Jedna byla v bezvědomí a druhá byla v šoku.

Na dalším stanovišti byly dvě zraněné ženy, které spadly mezi skály při tandemovém seskoku padákem. Jedna při tomto pádu zůstala v bezvědomí a bez životních funkcí, druhá měla otevřený pneumothorax a otevřenou zlomeninu holeně.

Na třetím stanovišti byla postřelená žena do břicha.

Na čtvrtém stanovišti došlo k potyčce mezi ženami, které byli pod vlivem drog a snědli nejedlé houby. Jedna z žen měla zaražený střep v ruce, další byla v bezvědomí a zvracela, další 3 byly verbálně agresivní a měly poranění na horních končetinách.

Na pátém stanovišti byla nachystána sanita. Zde se žáci rozdělili na 2 skupiny. Jedna skupina měla poznat jednotlivé odborné pomůcky a jejich využití. Druhá skupina měla ukázat zacházení s AED.

V této soutěži naši žáci vybojovali krásné 5. místo z 19-ti soutěžních družstev. Musím říct, že to bylo velmi těsné, jelikož nás od 1. místa dělily pouhé 4 body. Byla to velmi pěkná soutěž v nádherném prostředí.

Naším žákům moc děkujeme za reprezentaci a gratulujeme.

Mgr. Petra Strnadelová, koordinátorka první pomoci

Fotogalerie zde

V rámci této akce, kterou pořádá SZŠ Kroměříž, byly pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace školy. SZŠ Kroměříž nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.


Související články